پژوهش علم علف هاي هرز

گل خوبی زیباست ای دریغا که همه مزرعه دلهاراعلف هرزه کین پوشانده است(حمیدمصدق).
 
 
غلام رضائي

غلام رضائي کارشناس ارشد مدیریت علف های هرز
*براي جستجوي سريعتر از آرشيو موضوعي كمك بگيريد.
*به جهت غناي بيشتر مطالب لطفا نظرات خود را در قسمت نظرات بيان بفرماييد
*مطالب قابل ارائه خود را از طريق ايميل ارسال بفرمائيد تا با نام شما در وبلاگ انتشار يابد.
*كاستي هاي مطالب را در قسمت نظرات عنوان بفرمائيد.
*استفاده از مطالب اين وبلاگ با ذكر منبع آزاد مي باشد.


rezaee1350@gmail.com

 

موضوعات

دانلود

علف كش ها

بيولوژي علف هرز

مباحث گياه شناسي

كنترل علف هرز

خطرات علف كش ها

مقاومت به علف كش ها

فيزيولوژي علف كش ها

دگر آسيبي

معرفي سايت هاي مفيد

مديريت كنترل

 

پیوند ها

محمدرضالبافي

كشاورزي(Agriculture )

محيط زيست ،منابع طبيعي ،توسعه پايدار

منابع طبيعي

موسسه حمایت از کودکان کم شنوا و ناشنوا

علم علف های هرز

مدیریت علمی علف های هرز

کشاورز

گیاهپزشکی110

دکترپیمان حسیبی

روش تحقیق در علوم کشاورزی

زراعت

اندیشـــــــــه ســــــبز پارســــــــی

باغبانی17

تاکستان

ژنتیک، اصلاح و بیوتکنولوژی

plant Breeding

آلاچیق بچه های کشاورزی

وبلاگ دانشجویان زراعت واصلاح نبات لرستان

کارشناسی ارشد زراعت

گیاهپزشکی(حشره شناسی و بیماری شناسی کشاورزی)

علم گیاهان هرز

کشاورزی

سایت کشاورزی ایران

وبلاگ انجمن علمی دانشگاه صنعتی کرمان

مهندسی کشاورزی-علم علف‌های هرز Weed Science

نشریه آوای شهر ترکالکی

 

مطالب اخير

پاورپوینت زیبای بزرگترین بانک بذر جهان

اندازه گیری شاخص سطح برگ به روش وزنی

فهرست سموم حذف شده در سال 94

7th International Weed Science Congress | June 19–25, 2016 | Prague, Czech Republic

اویارسلام در حال تشکیل ریزوم

تشکیل گروه علوم علف های هرز در تلگرام

Herbicide Resistant Weeds & Crops: A North American Perspective.

Classification of herbicides according to chemical family for weed resistance management strategies

پدیده مقاومت درنه سرخه(Echinochloa colona)

کنترل قیاق در مزراع نی شکر

 
 

پیوند های روزانه

Herbicide Symptomology

علف های هرز استرالیا

مديريت علف هرز در كشاورزي ارگانيك

موتور جستجويPDF

دسترسي رايگان به مجلات كشاورزي

دانشگاه آركانزاس

پایش بین المللی علفهای هرز مقاوم به علفکشها

دپارتمان زراعت دانشگاه ميسوري

كميته كاري مقاومت به عفكشها

ساينس دايركت

علوم گياه وخاك

سازمان ترويج وآموزش كشاورزي

مركز اطلاعات و مدارك علمي ايران

پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

انجمن علوم علف‌هاي هرز ايران

انجمن علوم علف‌هاي هرز آمريكا

 

امكانات جانبي

RSS 2.0
در اين وبلاگ
در كل اينترنت
PageRank Checking Icon

برای عضویت در خبرنامه 1-ایمیل خود را در كادر مربوطه از منوی "عضویت در خبرنامه وارد كرده و بر روی كلید "عضویت در خبرنامه كلیك نمائید . 2-پنجره ای آبی رنگ نمایان می گردددر پنجره نمایان شده كد امنیتی را عینا در كادر مربوطه وارد و بر روی Complete Subscription Request كلیك نمائید 3-ایمیلی با عنوان "FeedBurner Email Subscriptions" و حاوی لینك فعالسازی دریافت خواهید كرد ; بر روی لینك كلیك نمائید . شما با موفقت در وبلاگ پژوهش علم علفهای هرز عضو شده و از این لحظه به بعد تمامی مطالب سایت بمحض بروز شدن بصورت خودكار به ایمیل شما ارسال خواهند شد . :ابزار رایگان وبلاگ
 
 

Weblog Themes By PayamBlog

معرفی علف های هرز مهم شایع در باغات میوه وراههای مناسب مبارزه با آنها

آناناس

در میان تنشهای وارده علفهای هرز تاثیر زیادی درکاهش محصول نهایی دارند علفهای هرزتک لپه باغهای انبه شامل پنجه مرغی ،اویارسلام ارغوانی می باشد وعلفهای هرز دو لپه شامل درونیش و.... هستند . علفهای هرزانبه معمولأ تحت کنترل دستی هستند. آنها استفاده می کنند از ابزار دستی برای ازبیت بردن علفهای هرز آبگیر درخت وبین ردیفهای درختان .زمانی که درختان 8-10شدندمی توان از روشهای مکانیکی مثل گاوآهن یا نیروی محرکه وتیلرها ی خاصی یا تراکتور یا ابزار خاصی که برای کنترل علفهای هرز بسیار مناسب هستند ابزار که به کار می روند در روشهای ماشینی وابسته اند به فضای که بین درختان انبه وجود دارد.

3-4شخم در سال با تراکتوریا گاوآهن کافی است برای کنترل علفهای هرز سایه اندازی درختان خود نیز یک روش است برای کنترل علفهای هرز .علف کش ها  را هم می توان برای کنترل علفهای هرز باغ انبه به کار برد پاراکوات3کیلو گرم در هکتار به صورت پس جوانه زنی  واسپری دیورین 67/6تا9/8کیلو گرم در هکتار به صورت پیش جوانه زنی بسیار موثر است .

نارگيل

3-4شخم در سال با تراکتوریا گاوآهن کافی است برای کنترل علفهای هرز سایه اندازی درختان خود نیز یک روش است برای کنترل علفهای هرز .علف کش ها  را هم می توان برای کنترل علفهای هرز باغ انبه به کار برد پاراکوات3کیلو گرم در هکتار به صورت پس جوانه زنی  واسپری دیورین 67/6تا9/8کیلو گرم در هکتار به صورت پیش جوانه زنی بسیار موثر است .دیورین 2کیلوگرم در هکتار قبل از جوانه زنی علفهای هرز با خاک و اسپری پارکوات به صورت بعد از جوانه زنی برای علفهای هرز 3 کیلو گرم در هکتار موثر است برا یکنترل علفهای هرز تک لپه یا دو لپه باغهای انبه برای یکسال .علفهاي هرز در در خاكهاي شني عامل دردسر سازي نيستند اما در خاكهاي غني به صورت انبوه رشد مي كنند پس لازم است مراقبت شديد. لايه ضخيم از كود سبز يا برگهاي خشك در نخلستانهاي جوان كاهش مي دهد به صورت مهم رشد علفهاي هرز را پوشش بعضي محصولات كمك بزرگي است در كنترل تقريبأهمه علفهاي هرز باغ نارگيل. كود سبزبه محصولات كمك مي كند به رشد سريع آنهاو فراهم ساختن يك كشت ارگانيك وبدون علف هرز .

ا نبه

علفهای هرزانبه معمولأ تحت کنترل دستی هستند. آنها استفاده می کنند از ابزار دستی برای ازبیت بردن علفهای هرز آبگیر درخت وبین ردیفهای درختان .زمانی که درختان 8-10شدندمی توان از روشهای مکانیکی مثل گاوآهن یا نیروی محرکه وتیلرها ی خاصی یا تراکتور یا ابزار خاصی که برای کنترل علفهای هرز بسیار مناسب هستند ابزار که به کار می روند در روشهای ماشینی وابسته اند به فضای که بین درختان انبه وجود دارد .علف کش ها  را هم می توان برای کنترل علفهای هرز باغ انبه به کار برد پاراکوات3کیلو گرم در هکتار به صورت پس جوانه زنی  واسپری دیورین 7/6تا9/8کیلو گرم در هکتار به صورت پیش جوانه زنی بسیار موثر است

موز

به علفهاي هرز در مراحل اوليه رشد در مقايسه باديگر تك لپه ايهاي علفي  بسیار حساس است .علفهاي هرز تك لپه اي مزرعه موز شامل اویارسلام ارغوانی ، پنجه مرغی ، علف خرچنگ و علفهای هرز دو له ای فرفیون ،علف هفت بند ،خرفه ، میموزا ابکریا می باشد. به طور كلي موز تحمل كمي دارد در مقابل علفهاي هرز براي كشت موز بايد از ماشينهاي سنگين اجتناب كرد زيرا ريشه هاي آن سطحي هستند .موز به پنج وجين منظم در سال نياز دارد.مالچ يك روش موثر است براي كنترل علفهاي هرزموز.علفاي هرز پهن برگ موز مي توانند كنترل شوندبراي 4تا5ماه قبل از جوانه زني با دیورین دو كيلو گرم در هكتاريا پاراكوات 1/8كيلو گرم بر هكتار زماني مورد استفاده قرار مي گيرندبراي كنترل علفهاي هرز موز براي 2ماه به طور كلي علف كشها اقتصادي تر هستند نسبت به وجين دستي زيرا 6وجين دستي در سال لازم است براي كنترل علفهاي هرز .بعضي از دانشمندان معتقدند از 24Dبايد دوري كرد در مزرعه زيرا ممكن است خسارت بزند به برگها.

 

انگور

کنترل دستی انجام می شود با بیل که روش رایج است .در بعضی از کشورها روشهای مکانیکی کنترل علفهای هرز با گاو آهن صورت می گیرد نیز تراکتور ونیروی موتوری .اما در باغهای جوان به کار بردن روشهای مکانیکی سخت است زیرا ریشه های انگور سطحی هستند وبه انها خسارت می زنند ودر این باغها استفاده از بیل ترجیح داده می شود .کود گیاهی یا مالچ شبیه کاه برنج ،بقایای نیشکر وبرگهای خشک ونیز پلاستیک سیاه یا خاک اره نیز در این باغها استفاده می شود .

علفهای هرز را گرچه می توان علف کشهارا نیز در تاکستان به کار برد ولی سفارش می شود از علفکشهای شبیه سیمازین،آترازین،دیورین،دالاپون،پاراکوات یا گلایفوزیت به صورت بعد از جوانه زنی وعلفکشهای که می توان به صورت پیش جوانه زنی به کار برد برای مثال آترازین،سیمازین یا دیورین 2 کیلو گرم در هکتار بعد از 6ماه وگلایفوزیت 3کیلو گرم در هکتار به صورت پس جوانه زنی بسیار موثر است برای کنترل علفها یهرز تا 6ماه.

خربزه درختی 

علفهای هرز در خربزه درختی  کنترل دستی می شوند .سیستم ریشه کم عمق است وماشینهای سنگین مناسب نیستند برای کنترل علفهای هرز، برگهای خشک یکی از روشهای ارگانیک برای کنترل علفها ی هرز هستند وپوشش خود محصول در مزرعه خود  یکی از روشهای دیکر است برای کنترل علفهای هرز . سبزیجاتی شبیه پیاز وگوجه فرنگی می توانند رشد کنند در محصول به مدت 6ماه گرچه بعداز این در محصول نباید رشد کنند .گیاهان علفی برای کنترل علفهای هرز دائم نیستند.

 مرکبات

       روشهای عملی متعددی برای کنترل علفهای هرز باغهای وجود دارد .باغهای مرکبات جوان کنترل می شوند علفهای هرزآنها به روش دستی .باغهای پیرعلفهای هرز آنها کنترل می شوند با شخم زدن و تراکم زیاد باغ که علفهای هرز را به طور طبیعی کنترل می کند اما اگر علفهای هرز سبز شوند باید آن را با خراش سطحی زمین یا بیل از بین برد .گرچه4-3شخم سالانه کافی است برای کنترل علفهای هرز باغ مرکبات .ریشه های تغذیه کننده مرکبات در لایه های بالای خاک واقع می شوند پس از تراکتور وگاوآهن برای شخم زدن باید اجتناب کرد .

       کنترل شیمیایی علفهای هرز بسیار موفق است در باغهای مرکبات .برای مثال اسپری برومیکال +دیورین2کیلو گرم در هکتار برای کنترل علفهای هرز وبه کار بردن هرنورون و دیورین به ترتیب 5/1و5/2کیلو گرم در هکتار ونیز روشهای ارگانیک بسیار موثر هستند برای کنترل علفهای هرز .

 

 سیب

     شبیه بسیاری ازمیوه های دیگر علفهای هرز زیادی در باغهای سیب رشد می کند ومحصول نهایی را کاهش می دهند. وگونه ای از ترشک و گونه ای از تمشک وبید گیاه از مهمترین علفهای هرز باغهای سیب هستند علاوه بر اینها تعدادی از گراسها نیز در باغهای سیب به عنوان علف هرز سبز می شوند .تحقیقات نشان می دهد باید علفهای هرز کنترل شوند با روش دستی یا شیمیایی و مالچ با پلی اتیلن سیاه نیز یک روش بسیار موثر است وفراهم میکند کنترل همه علفهای هرز را مالچ کاه یک روش تقریبأخوب است رشد در هم با یک محصول دیگر در بین ردیفهای درختان متوقف می کند علفهای هرز را واین متمم درامدزایی است

      باغ سیب در مقابل علفهای هرز مقاومت زیادی ندارد وباید کنترل شوند با دیورین5کیلوگرم در هکتار می توان به کار بردبه صورت اسپری پیش جوانه زنی یا دالاپون 8کیلو گرم در هکتار به کاربرد به صورت پس جوانه زنی.

 هلو

     به طور کل پوشش با کود سبز یا کاشتن محصولاتی در فصل بارانی وشخم زمستانی ومالچ بسیار موثر هستند .کاشت درهم باغ هلو با ماش،نخود فرنگی وپیاز کاهش می دهد علفهای هرز باغ را .

     دیورین + نور فلوروزن یا سیمازین + دیورین از هر یک 4لیتر در هکتار فراهم می کند کنترل خوب گراسها وعلفهای هرز پهن برگ باهم در طول سال .گراماکسونppm1000یا24Dبه میزان ppm1000 +گراماکسونppm500برای کنترل بوته های علفهای هرز در باغهای هلو بسیار موثر است مشابه سیمازین5کیلوگرم در هکتار و آترازین 5-4کیلوگرم در هکتار بسیارموثر است برای کنترل علفها ی هرز بستر.

 گلابی

      علفهای هرز زیادی در باغهای گلابی رشد میکنند و علفهای هرزی که باغهای سیب را آلوده می کننند باغهای گلابی را نیز آلوده می کنند وجین دستی معمولأبرای از بین بردن علفهای هرز باغ گلابی به کار می رود اما علفکشها اثر بهتری دارند برای کنترل fosamine 30-25لیتر در هکتار   ونیز250ppm   24Dبرای کنترل بیشتر علفهای هرز باغ گلابی به کار می روند .اسپری پس جوانه زنی گراماکسون (ppm500)+انصار(ppm1000)خیلی موثر است .گراماکسون تنها نیز گزارش شده بسیار کارآمد است به صورت یک علفکش پس جوانه زنی .

 توت فرنگی

    توت فرنگی جز گیاهان رونده علفی است. علفهای هرز تاثیر بزرگی بر محدودیت تولید دارند. تعداد علف های هرز تک لپه  ای و دو لپه ای شبیه خرفه ، مولگا ، تاج خروس ، فرفیون  واقع می شوند در کشتزارهای توت فرنگی. مالچ یک روش بسیار مهم است برای کنترل همه علف های هرز در توت فرنگی. مالچ شلتوک، کاه و کلش و پلاستیک سیاه و بسیاری از روش های ارگانیک دیگر مورد استفاده قرار می گیرند اگرچه وجین دستی نیز انجام می شودو برای ترقی در کشورها از کنترل شیمیایی پیروی می کنند. برای مثال DCPA+ chloroxuronموثر است برای کنترل علف های هرزی شبیه اویار سلام و پنجه مرغی.

     سیمازین برای متوقف کردن 80 تا 90 درصد جمعیت علف های هرز به کار برد اگر در بهار مورد استفاده قرار گیرد .

 تمشک

مانند دیگر بریها تمشک مورد حمله است به وسیله تعدادی علف هرز. معمولا کنترل می شوند علف های هرز با روش دستی به وسیله بیل اما علف کش ها همچنین مورد استفاده قرار می گیرند و موثر هستند. برای مثال به کار می رود پاراکوات1/1 کیلوگرم در هکتار در فصل خواب و سیمازین سالانه5/4 کیلوگرم در هکتار برای کنترل تقریبا کل علف های هرز کشتزار تمشک .

زغال اخته

     مالچ و کج بیل برای کنترل تجاری علف های هرز به کار می رود گرچه روش شیمیایی بسیار موثر است برای مثال تریبیکال 2 لیتر در هکتار و سیمازین 5/1 لیتر در هکتار، دیورین 3 کیلو در هکتار موثر هستند برای کنترل کل گونه های علف های هرز. تریبیکال و هگزوزینون همچنین می توان مورد استفاده قرار داد برای تعدادی از علف های هرز در طول فصل رشد.

زردآلو

    کنترل با گاو آهن یا نیروی موتوربرای کنترل شیمیایی سیمازین یا دیورین (4و6کیلو گرم در هکتار)برای کنترل گراسها و علفهای هرز پهن برگ در باغ زردآلو برای مدت سه ماه .

 آلو

      در باغهای آلو علفهای هرز کنترل  می شوند با بیل ، می توان علفهای هرز را با روش دستی از بین برد اما کنترل شیمیایی نتیجه بهتری را فراهم می کند و رها می کند باغ را از علفهای هرز وکیفیت محصول نهایی درخت را افزایش می دهد وجین دستی واستفاده از علفکش بیشتر به کار می روند اسپری سیمازین به صورت پس از جوانه زنی یا آترازین 6 کیلو گرم در هکتار با گراماکسون 1/2کیلو گرم در هکتار بسیار موثر هستند برای کنترل علفهای هرز باغ آلو برای 4-5 سال دیورین و برومیکال (5-5/7)یا تربیکال (0/3-0/4) کیلو گرم در هکتار موثر هستند برای کنترل بیشتر علفهای هرز باغ آلو .

 گیلاس

     باغ های گیلاس بیشتر مورد هجوم علف های هرز مثل شبدر سفید قرار می گیرند. علف های هرز باید به وسیله شخم یا کج بیل تحت کنترل باشند. برای کنترل شیمیایی می توان سیمازین 1 کیلو گرم در هکتار یا گراماکسون 4 کیلوگرم در هکتار به کار برد تا آزاد کنند باغ را از علفهای هرز برای 2 ماه. مالچ یک روش مناسب است بهتر است از پلاستیک سیاه استفاده کرد ثابت شده است بسیار مفید است برای کنترل علف های هرز باغ گیلاس.

 بادام

     به طور کلی علفهای هرز کنترل دستی  می شوند اما علفکشها نیز توصیه می شوند وموثر هستند برای کنترل برای مثال پاراکوات 2لیتر در هکتار ودی کوات 3کیلو در هکتار برای کنترل کلیه گراسها وعلفهای هرز پهن برگ باغ گیلاس مشابهأسیمازین 5-5/2کیلو گرم در هکتار اکسیفلورفن 2کیاوگرم در هکتار +گلایفوزیت یا پاراکوات 5/3کیاو گرم درهکتار همچنین فراهم میکند نتیجه بسیار خوبی در مدت کوتاهی برای طیف وسیعی از علفهای هرز تابستانه باغهای بادام .

 گردو

     نمی توان از روش خاصی برای کنترل علفهای هرز پیروی کرد اگر چه دانشمندان سفارش می کنند دیورین 2لیتر درacreبرای خاکهاس سبک و4لیتر در acreبرای خاکهای سنگین به صورت پیش جوانه زنی برای کنترل همه علفهای هرز نهالستان برای یکسال .مشابهأ سیمازین 5/-5/2 .اکسیفلورفن 2کیلو گرم در هکتار + گلایفوزیت یا پاراکوات 3کیلو گرم در هکتار همچنین فراهم می کند نتیجه بسیار خوبی را برای طیف وسیعی از علفهای هرز تابستانه گردو.

 انار

    علفهای هرز کنترل می شوند بیشتر با روش دستی با استفاده از بیل و به روش ماشینی به وسیله نیروی تیلر که به صورت سطحی و عمیق انجام می شود در مسافت بین گیاهان کاشته شده گرچه بعضی از علفکشها را نیز می توان به کار برد که دوام کمی دارند در طول سال برا یمثال سموم پیش جوانه زنی که به کار می روند نظیر سیمازین 5/1لیتر در هکتار + ترباتران 2/1لیتر در هکتار یا سیمازین +اورازالین هر کدام 2کیلو گرم در هکتار که موثر هستند برای کاهش جمعیت علفهای هرز برای 6 ماه در باغهای انار مالچ با شلتوک و کاه نیز موثر هستند برای کنترل علفهای هرز .

 نخل خرما

     تعداد زیادی از  علفهای هرز سبب زیان به رشد آن می شوند برای کنترل علفهای هر ززمین باید شخم زده شود در تمام طول سال ونیز کنترل انجام می شود به روش دستی وماشینی پوشش محصول در تابستان و مالچ با پلی اتیلن سیاه کنترل می کند علفهای هرز را ونیز کنترل می کند رطوبت را .

 تمبر هندی

    به صورت تجاری علفهای هرز کنترل می شوند با روش دستی یا ماشینی واین می تواند موجب فروش محصول ودرآمد بیشتر ودر نتیجه رشد بیشتر شود حداقل دو شخم سالانه لازم است برای نگهداری باغ تمبر هندی ورهایی از علفهای هرز

منابع:

علفهای هرز محمدعلی رستگاری

علفهای هرزمزارع و باغات ایران حبیب الله ثابتی

www.Hortilover.net

 

شنبه یکم مرداد ۱۳۹۰ |